Rebox-Physio tDCS to urządzenie, dzięki któremu przeprowadzamy terapię mikropolaryzacji mózgu, inaczej tDCS (przezczaszkową stymulację stałoprądową). To nowoczesna, nieinwazyjna metoda rehabilitacji neurologicznej polegająca na stymulacji kory mózgu za pomocą słabego prądu stałego, sprzyjająca rozwojowi mowy, poprawie funkcjonowania poznawczego (pamięci, myślenia, uwagi) oraz funkcji ruchowych i percepcyjnych.
Jak działa i do czego służy Rebox-Physio tDCS?
Rebox-Physio tDCS to urządzenie o wymiarach zbliżonych do tabletu, elastyczny czepek do założenia na głowę (w trzech rozmiarach: S, M i L), przewody: czerwony (anoda, czyli +) i niebieski (katoda, czyli –), które łączą urządzenie z elektrodami na głowie pacjenta, i gąbeczki w tych samych kolorach.
Podczas sesji wykorzystywany jest prąd elektryczny stały o niskim natężeniu: od 0,5 do 2 mA mający na celu pobudzić do pracy neurony kory mózgowej w wybranych obszarach mózgu.
Urządzenie umożliwia precyzyjną kontrolę natężenia dostarczanego prądu podczas sesji stymulacyjnej. W przypadku dyskomfortu pacjenta natężenie prądu może być natychmiast zmniejszone bez przerywania stymulacji.
Czas trwania zabiegu wynosi od 15 do 25 minut, podczas których pacjent ma założony na głowę czepek z podłączonymi elektrodami (zwilżonymi solą fizjologiczną w celu lepszego przewodzenia prądu), a terapeuta stale monitoruje przebieg stymulacji.
Na początku stymulacji pacjent może odczuwać lekkie mrowienie, swędzenie lub pieczenie w miejscu, gdzie elektroda dotyka skóry. Rzadko może wystąpić łagodny ból głowy, zmęczenie, nudności lub bezsenność. Objawy te nie są szkodliwe i zazwyczaj szybko ustępują.
Podczas zabiegu pacjent podejmuje różne aktywności, takie jak: zabawy manualne, zręcznościowe, gry pamięciowe, logiczne, ćwiczenia komunikacyjne.
Terapia obejmuje cykl 10 zabiegów. Sesje mikropolaryzacji można powtarzać, a zalecany czas przerwy pomiędzy cyklami to 2-3 miesiące.
Efekty obserwuje się po około 1-2 miesiącach po zakończonej serii zabiegów stymulujących.
Decyzję o kwalifikacji do zabiegu tDCS podejmuje współpracujący z naszym Ośrodkiem lekarz – na podstawie wywiadu z rodzicami/opiekunami pacjenta oraz aktualnego badania EEG.
Kto może korzystać z tego urządzenia?
Mikropolaryzacja mózgu ma zastosowanie w terapii:
- opóźnionego rozwoju mowy
- zespołu Downa
- autyzmu
- wad genetycznych
- MPD (mózgowego porażenia dziecięcego)
- udarów
- zaburzeń psychoemocjonalnych
- chorób psychicznych.
Na jakich terapiach korzystamy z Rebox-Physio tDCS?
Mikropoloaryzacja jest prowadzona wyłącznie w czasie na ten zabieg przeznaczonym przez przeszkolonego terapeutę, w cyklu 5 dni (od poniedziałku do piątku), dwa dni przerwy (weekend) i ponownie 5 dni.
Zachęcamy do wykorzystania pobudzenia mózgu (utrzymującego się do dwóch godzin po zabiegu mikropolaryzacji) na zajęciach logopedycznych, ruchowych lub pedagogicznych – w zależności od stymulowanych obszarów mózgu.
Czy są przeciwskazania do korzystania z Rebox-Physio tDCS?
Przeciwskazania do zabiegu mikropoloaryzacji to:
- wszczepione urządzenie elektryczne (rozrusznik serca, implant ślimakowy itp.)
- metalowe elementy w ciele (klamry, stenty itp.)
- uszkodzenia skóry, rany na głowie, ostry stan zapalny skóry, oparzenia
- pourazowe uszkodzenia czaszki
- wysoka nadwrażliwość w obrębie głowy
- nowotwór złośliwy
- padaczka
- utrata przytomności o niejasnej etiologii
- ciąża.