Urządzenie C-Eye PRO (tzw. cyber-oko) to nowoczesne narzędzie terapeutyczne wykorzystujące technologię śledzenia wzroku. Ten system łączy człowieka z komputerem za pomocą pomiarów medycznych (kalibracji wzroku), dzięki czemu użytkownik jest w stanie wykonywać ćwiczenia jedynie za pomocą ruchu gałek ocznych, może też za pomocą wzroku sterować animacjami.
C-Eye PRO to wersja profesjonalna tego urządzenia multimedialnego – taką właśnie mamy w naszym Ośrodku.
Jak działa i do czego służy C-Eye PRO?
Cyber-oko to komputer z monitorem na wysięgniku i wbudowaną kamerą na podczerwień. Program składa się z trzech modułów:
- Ocena stanu pacjenta
- Neurorehabilitacja
- Komunikacja alternatywna.
C-Eye PRO ma także bazę danych, która pozwala na założenie kartoteki pacjenta. Podczas kolejnych sesji tworzy się historia zadań wykonywanych przez pacjenta. Jednak nie ma tam informacji o tym, czy pacjent wykonał zadanie dobrze czy źle – o tym informuje pacjenta terapeuta.
Podczas terapii pacjent siedzi naprzeciw urządzenia, w odległości ok. 50-75 cm od monitora (optymalna odległość to 60 cm). Wzrok pacjenta powinien padać mniej więcej na środek ekranu. Na początku zajęć terapeuta kalibruje kamerę tak, aby pacjent mógł obsługiwać urządzenie za pomocą wzroku. Pacjent nawiązuje interakcję z treściami wyświetlanymi na ekranie.
W C-Eye PRO jest wbudowany także moduł eyeLearn. Jest on przeznaczony dla dzieci – grafikę i treści dostosowano do młodszych użytkowników cyber-oka.
Kto może korzystać z tego urządzenia?
Z urządzenia mogą korzystać pacjenci z dysfunkcjami neurologicznymi, w tym z zaburzeniami rozwojowymi. Szczególną grupą pacjentów są pacjenci o złożonych potrzebach w komunikowaniu się.
Terapeuta zapoznaje pacjenta z urządzeniem – nazywa jego elementy i objaśnia, jak działa.
Aby pacjent mógł korzystać z urządzenia w sposób jak najlepszy dla siebie, terapeuta przeprowadza ocenę stanu pacjenta, czyli:
- badanie zmysłów: wzroku, słuchu
- badanie funkcji językowych (rozumienie, czytanie, pisanie, identyfikacja dźwięku z obrazem)
- badanie funkcji poznawczych (wzrokowo-przestrzennych, pamięci, myślenia, umiejętności komunikacyjnych)
oraz ocenia stan emocjonalny pacjenta.
Moduł Neurorehabilitacja zawiera zadania adekwatne do ww. obszarów badania pacjenta.
Z kolei zawarty w cyber-oku edytor plansz pozwala terapeucie na przygotowanie zindywidualizowanych materiałów dla pacjentów, z wykorzystaniem ich własnych zdjęć, np. członków rodziny, chętnie odwiedzanych miejsc czy ulubionych aktywności.
Pacjenci korzystający z cyber-oka mają poczucie sprawstwa i niezależności, co pozytywnie wpływa na cały proces ich rehabilitacji. Z kolei sprawniejsza komunikacja przekłada się na lepszą jakość życia użytkowników tego urządzenia.
Na jakich terapiach korzystamy z C-Eye PRO?
- W naszym Ośrodku korzystamy z tego urządzenia podczas terapii logopedycznej. Przyjeżdżają do nas osoby o złożonych potrzebach w komunikowaniu się, dlatego chętnie prowadzimy zajęcia z wykorzystaniem modułu zawierającego tablice do komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC – ang. augmentative and alternative communication) czy wirtualne klawiatury. Pacjenci z deficytem uwagi ćwiczą koncentrację uwagi, dla innych atrakcyjne będą zadania słuchowe lub ogólnorozwojowe.
- Można wykorzystywać cyber-oko także podczas terapii pedagogicznej oraz terapii wzroku (chwilowo u nas niedostępnej).
Czy są przeciwskazania do korzystania z C-Eye PRO?
- Jeśli pacjent jest nadwrażliwy na światło, praca z urządzeniem powinna odbywać się po konsultacji z lekarzem prowadzącym lub lekarzem neurologiem.
- Jeśli pacjent ma obniżoną świadomość lub jeśli pacjent jest zdiagnozowany jako osoba w stanie wegetatywnym, pierwsze sesje nie powinny trwać dłużej niż 30 min, nie należy też przeprowadzać więcej niż dwóch sesji dziennie.
- Nie należy podejmować współpracy z pacjentami po ciężkim uszkodzeniu mózgu bezpośrednio po zdarzeniu (podczas pobytu na oddziale). W takiej sytuacji należy poczekać, aż stan pacjenta się ustabilizuje.