Kombinezon kompresyjny ma na celu pobudzać układ proprioceptywny, czyli tzw. czucia głębokiego, który odpowiada za czucie własnego ciała, a także świadomość pozycji, w jakiej się ono znajduje. W zależności od wybranego rodzaju kombinezonu można dodatkowo w różnym stopniu korygować postawę ciała.
Zastosowanie stałej kompresji na tkanki może wpływać na intensyfikację bodźców czuciowych, a poprzez to na normalizację napięcia mięśniowego oraz korekcję ustawienia ciała, pomagając w utrzymaniu jak najbardziej prawidłowej postawy. Odpowiednio założony kombinezon pomaga pobudzać napięcie centralne. Dodatkowo może wpływać na poprawę zdolności równoważnych, wspomaga także wykonywane wzorce ruchowe mające wpływ na poprawę funkcji oraz zwiększenie uzyskania możliwości ruchowych danego pacjenta. Dzięki temu wpływa to również na płynność i kontrolę ruchu.
Jak działają i do czego służą kombinezony kompresyjne?
W Michałkowie stosujemy niżej wymienione kombinezony kompresyjne.
- Dunag
Stosuje się go podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych. Składa się z dwóch części: spodenek i kamizelki, które się ze sobą łączy. Obydwa elementy są wyposażone w metalowe półkola, do których indywidualnie dopasowuje się elastyczne naciągi, aby jak najlepiej skorygować sylwetkę i dostarczyć odpowiednich bodźców. Dodatkowym wyposażeniem są m.in. specjalne podpory kolan i stóp, które wspomagają ustawienie kończyn dolnych i wpływają na jakość ich ruchu. Kombinezon ten można stosować zarówno w przypadku pacjentów chodzących, jak i do pionizacji w odciążeniu.
- Spio
To orteza wykonana z elastycznego materiału, dzięki czemu stymuluje układ proprioceptywny. Dodatkowo posiada dwa X-panele grzbietowe, które pomagają w sposób bierny wpływać na ustawienie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej.
- TheraTogs
Składa się z kilku elementów. Części wykonane ze specjalnego, niezwykle lekkiego materiału, odpowiednio nałożone i naciągnięte dopasowywane są do tułowia, obręczy miedniczej oraz górnej części kończyn dolnych. Kombinezon założony bezpośrednio na ciało tworzy niejako „drugą skórę”. Dodatkowym elementem są specjalne elastyczne pasma taśm mocowane za pomocą rzepów. Wszystkie elementy pomagają w wieloraki sposób korygować i stymulować ciało pacjenta.
- Olinek Suit
Kombinezon wykonany z podwójnej lycry, ze wzmocnieniami w kluczowych miejscach. Obejmuje cały tułów oraz ma krótkie rękawki i nogawki. Działa stymulująco na czucie głębokie ciała.
Kto może korzystać z tych kombinezonów?
Kombinezony kompresyjne znajdują zastosowanie w terapii ruchowej pacjentów z:
- obniżonym napięciem mięśniowym
- mózgowym porażeniem dziecięcym
- przepukliną oponowo-rdzeniową
- opóźnionym rozwojem ruchowym
- chorobami układu nerwowo-mięśniowego
- zaburzeniami integracji sensorycznej
- uszkodzeniami rdzenia kręgowego
- innymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego
- wadami genetycznymi.
Na jakich terapiach korzystamy z kombinezonów kompresyjnych?
Z kombinezonu kompresyjnego najlepiej korzystać podczas zajęć fizjoterapeutycznych. Zaleca się pozostanie w nim do kilku godzin po ich zakończeniu dla potrzymania efektu ćwiczeń ruchowych i stymulacji proprioceptywnej.
Czy są przeciwskazania do korzystania z kombinezonów kompresyjnych?
Przeciwwskazaniami do stosowania kombinezonów kompresyjnych są:
- ostre niedokrwienie
- ostry stan zapalny tkanki podskórnej
- świeża lub zaawansowana zakrzepica
- świeże rany
- zła tolerancja na docisk.